Νέα

Ενημερωθείτε έγκαιρα και έγκυρα για τα σημαντικότερα θέματα, που άπτονται του ελληνικού πολιτισμού και τουρισμού!

3rd World Taekwondo President's Cup - European Region

Πριν από λίγες ημέρες στην Τυνησία, Η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθήτρια, Φανή Τζέλη, ο Γιώργος Ιωάννου που εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων «Μπουένος Άιρες 2018» αλλά και ακόμη 153 αθλητές και αθλήτριες, θα εκπροσωπήσουν το ελληνικό ταεκβοντό στις κατηγορίες ανδρών/γυνακών του 3rd World Taekwondo President’s Cup-European Region που θα λάβει χώρα από 25 έως 29 Απριλίου στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Μια διοργάνωση που συγκεντρώνει συνολικά 2.500 αθλητές και αθλήτριες όλων των ηλικιακών κατηγοριών από 62 χώρες (και από τις πέντε ηπείρους), η οποία δίνει «εισιτήρια» πρόκρισης για τα ηπειρωτικά πρωταθλήματα στους τρεις πρώτους κάθε κατηγορίας βάρους. Παράλληλα, το τουρνουά -κατηγορίας G2- είναι βαθμολογούμενο στις κατηγορίες ανδρών/γυναικών ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020».

Από τους Έλληνες συμμετέχοντες, την καλύτερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη του Μαρτίου έχει ο Διονύσιος Ραψομανίκης στα -54 κιλά που είναι 13ος, ενώ στις γυναίκες η Αθανασίου Μητσοπούλου βρίσκεται στην 29η θέση των -67 κιλών.

Οι ελληνικές συμμετοχές (στις παρενθέσεις υπάρχουν οι συνολικές συμμετοχές σε κάθε κατηγορία):

ΑΝΔΡΕΣ

-54 κιλά (82 αθλητές): Διονύσης Ραψομανίκης (ΑΣ Γαία), Αθανάσιος Αναστασιάδης (Άτλαντας Περιστερίου), Γεώργιος Ιωάννου (Άτλαντας Περιστερίου), Σωτήριος Μπούτιος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Χριστόφορος Δεληγιαννίδης (Τόλμη Κιλκίς), Επαμεινώνδας Τριανταφύλλου (ΑΣ Περιστερίου), Μαρίνος Δούρος (Θρίαμβος Ηλιούπολης), Νικόλαος Γιαχαλής (Fight Club Πάτρας), Ιωάννης Τορουνίδης (ΕΤΑΒΕ), Ιωάννης Παυλίτσας (Σπάρτακος Κοζάνης), Κυριάκος Καρανικόλας (Ταεκβοντό Κερατσινίου), Νικόλαος Βασιλάκης (Θεαγένης Καλλιθέας), Θωμάς Λιάπης (Πρωτέας Σερρών)
-58 κιλά (83 αθλητές): Ελευθέριος Φακίνος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Νικόλαος Καραμανώλης (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Γεώργιος Πετρόπουλος (Αστραπή Πατρών), Διαμαντής Ζερβάκος (Καισαριανή TKD), Κυριάκος Πολυδούλης (Ολυμπιακός), Γιώργος Σιμιτσής (ΑΣ Βύρωνα), Αναστάσιος Νικολάου (ΑΣ Βύρωνα), Βασίλειος Τσουχατάρης (Αρίων 2005), Χρυσοβαλάντης Χριστάκης (ΕΤΑΒΕ), Σπυρίδων Ραμαντάνης (Αστραπή Πατρών).
-63 κιλά (95 αθλητές): Αλέξιος Τσόκανος (Έκρηξη Πατρών), Παναγιώτης Μιχαλόπουλος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Βλάσιος Πετρόπουλος (Αστραπή Πατρών), Δημήτριος Μιχαήλ Κατρής (Λέοντες Σαντορίνης), Κωνσταντίνος Κατσαρός (Κρόνος), Ανδρέας Κατρής (Λέοντες Σαντορίνης), Νικόλαος Καλαϊτσίδης (ΑΣ Βύρωνα), Σεβαστιανός Αναστασιάδης (Τόλμη Κιλκίς), Παύλος Λιότσος (ΕΤΑΒΕ), Κωνσταντίνος Μητσάκος (Ένωση Αργολίδας), Απόστολος Ντούφας (Σπάρτακος Κοζάνης), Δημήτριος Αμαραντίδης (ΑΣ Αιγάλεω), Θεόδωρος Δούκας (ΑΣ Αιγάλεω), Ευάγγελος Αντωνόπουλος (Νικόμαχος Βόλου), Γεώργιος Αυγέρος (Ζευς Τρικκαίων).
-68 κιλά (98 αθλητές): Παναγιώτης Τριανταφυλλόπουλος (Άτλαντας Περιστερίου), Ελευθέριος Αρσένος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Γεώργιος Μαντζουράνης (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Αθανάσιος Λιάπης (Θεαγένης Καλλιθέας), Γεώργος Σίτος (ΑΣ Δάφνη), Ιωάννης Καλαμούτης (ΑΣ Φωτιά), Γεώργιος Παπανικολάου (ΑΣ Νέας Ιωνίας), Κωνσταντίνος Ρούσσος (ΑΣ Γέρακας), Αριστοτέλης Παπαδόπουλος (Αγία Παρασκευή), Χαρίλαος Πότος (ΕΤΑΒΕ), Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (ΕΤΑΒΕ), Δημήτριος Παραστατίδης (ΕΤΑΒΕ), Δημήτριος Γουδουσάκης (ΑΟ Γέρακα), Γεώργιος Μπαλαχούτης (ΑΣ Αιγάλεω).
-74 κιλά (76 αθλητές): Γιώργος Ροδίτης (Αθλοφόρος), Σταύρος Τσιπούνης (ΑΣ Γαία), Ιωάννης Τσόκανος (Έκρηξη Πατρών), Χρήστος Καρκασίνας (Έκρηξη Πατρών), Δημήτριος Μπεκρής (Άτλαντας Περιστερίου), Αλέξανδρος Καναρίου (Άτλαντας Περιστερίου), Σταύρος Μπόκας (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Αλέξανδρος Αρσενος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Γρηγόριος Παναγιώτης Κασιδιάρης (TKD Keumgang), Νικόλαος Ζώτος (Πανιώνιος Σαντορίνης), Σάββας Τσαντές (Θεαγένης Καλλιθέας), Σπυρίδων Ρούσσος (ΑΣ Γέρακας), Ηλίας Σωτηριάδης (ΑΣ Μενεμένης), Φώτιος Μπαλαμπανίδης (ΕΤΑΒΕ), Απόστολος Δαγκοβάνος (Αχιλλέας Αιγάλεω), Δημήτριος Κορκόδειλος (Άθλος), Δημήτριος Νικολακόπουλος (Αγία Παρασκευή), Κωνσταντίνος Αλεξάκης (Δ. Υψηλάντης), Νικόλαος Αγγελόπουλος (TKD Αρτέμιδα), Γεώργιος Χαμπάκης (Δ. Υψηλάντης), Γεώργιος Σαράντης Μουζαίδης (ΑΣ Δάφνη).
-80 κιλά (63 αθλητές): Δημήτριος Μανωλόπουλος (ΑΣ Γαία), Κωνσταντίνος Τσαούσης (ΑΣ Γαία), Νικόλαος Τζέλλος (Λέοντες Σαντορίνης), Διονύσιος Προκόπης (Κρόνος), Παναγιώτης Σκούρτης (ΑΣ Γέρακας), Απόστολος Τεληκόστογλου (ΕΤΑΒΕ), Βασίλειος Μαζαράκος (Αριστίων Σεπολίων)
-87 κιλά (47 αθλητές): Αντώνιος Πανόπουλος (Αστραπή Πατρών), Ερρίκος Τριανταφύλλου (ΑΣ Νέας Ιωνίας), Χριστόφορος Καλλιφώνης (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας), Στέφανος Κατσώρχης (Ολυμπιάδα 2000), Εμμανουήλ Γεώργιος Δαμαλάς (ΕΤΑΒΕ), Ιωσήφ Διαμαντίδης (Νέα Φλόγα).
+87 κιλά (29 αθλητές): Αθανάσιος Νικολαίδης (Αθλητική Κίνηση Αμπελοκήπων), Αθανάσιος Δημητρακόπουλος (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας), Γεώργιος Μπιλάλης (Αστέρας Λουτρακίου), Μιχαήλ Λάκης (Ταεκβοντό Κερατσινίου), Βασίλειος Μαυρίδης (ΕΤΑΒΕ).

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-46 κιλά (53 αθλήτριες): Μαρία Φλουτσάκου (Άτλαντας Περιστερίου), Βαρβάρα Αποίκου (TKD Keumgang), Μαριάννα Κουκουλά (Θεαγένης Καλλιθέας), Ρέα Μεσυνδιάνου (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας), Ιωάννα Κουτσού (Δαναός Ωραιοκάστρου), Σταματία Τσαμπαλά(ΕΤΑΒΕ)
-49 κιλά (71 αθλήτριες): Αντωνία Κανέλα Σκιαδαρέση (ΑΣ Γαία), Φλώρα Παπαδημητρίου (Άτλαντας Περιστερίου), Αγνή Δανάη Χιώτη (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Αποστολία Τσάντουκλα (TKD Keumgang), Μαρία Τσαντέ (Θεαγένης Καλλιθέας), Σταυρούλα Ζωμένου (Μακεδόνες Ελευθ. Κορδελιού), Γεωργία Θεοδωρίδου (Νέα Ιωνία), Χρυστούλα Θεοδωσά (Ηwarang Μαχητές), Αγάπη Χρυσή Κυρτσίδου (Φίλιππος Γιαννιτσών), Γλυκερία Παπακωνσταντίνου (Ανδρεία).
-53 κιλά (67 αθλήτριες): Παρασκευή Παϊταρίδου (ΣΟΑΤ), Μαρία Ελένη Καραγιάννη (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Δήμητρα Κοροβήλα (TKD Keumgang), Ευαγγελία Θεοδωρίδου (Ορέστης Βασίλης Ξάνθη), Χριστιάννα Τυρολόγου (ΑΣ Βύρωνα), Δήμητρα Βασιλάκη (ΑΟ Γέρακα), Μυρσίνη Θεοδωσιάδου (Σύλλογος Ολυμπιακών Αθλημάτων Βύρωνα), Αντωνία Στρατηκοπούλου (Θησέας 2003), Χριστίνα Ευτέρπη Πουσνάρα (ΑΣ Ίριδα), Δήμητρα Πάνου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Μαρία Αισιοπούλου (Πυγμή Βέροιας), Αλεξάνδρα Αγγελοπούλου (Αστραπή Πατρών), Ιωάννα Νάνου (ΕΤΑΒΕ).
-57 κιλά (61 αθλήτριες): Φανή Τζέλη (ΣΟΑΤ), Κωνσταντίνα Τζέλη (ΣΟΑΤ), Ανδριάνα Ασπρογέρακα (Άτλαντας Περιστερίου), Αναστασία Ίριδα Γαλαζούλα (ΑΣ Βύρωνα), Χρύσα Δοργιάκη (ΑΣ Βύρωνα), Γαρυφαλλιά Σαρρή (Κόμπρα Ιλίου), Βασιλική Κοτσίνη (Θρίαμβος Ηλιούπολης), Ασημίνα Τζώρτζη (Αχιλλέας Αιγάλεω), Μαρία Αγραπιδάκη (Δ Υψηλάντης), Ανδρονίκη Αθανασία Δικαιουλάκου (ΑΣ Κορινθίας), Χριστίνα Σκιαδά (ΑΣ Δάφνη).
-62 κιλά (54 αθλήτριες): Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Νικολέτα Αλεφραγκή (TKD Keumgang), Δήμητρα Πασχάλη (ΑΣ Νέας Ιωνίας), Δήμητρα Τελάλη (ΑΣ Νέας Ιωνίας), Μαρία Αρσλάνογλου (ΕΤΑΒΕ), Κωνσταντίνα Ταλαίπωρου (Άθλος), Βασιλική Καρπούζου (Κερατσίνι), Κυριακή Παπαδοπούλου (ΑΣ Έδεσσας), Βασιλική Γραμματικοπούλου (ΑΣ Γαία), Μερώπη Κατερίνα Λεοπούλου Λία (Απόλλων Πρέβεζας), Νίκη Μπόντη (ΑΣ Ήφαιστος).
-67 κιλά (38 αθλήτριες): Λευκή Παπαϊωάννου (ΑΣ Γαία), Αθανασία Μητσοπούλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Αναστασία Χριστίνα Δεληδημήτρη (ΑΓΣ Η Ολυμπιάδα), Αικατερίνη Τζέλλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), Μαρία Ελένη Χαραλαμποπούλου (Δ Υψηλάντης), Βασιλική Ηλιάδου (Hwarang Μαχητές).
-73 κιλά (22 αθλήτριες): Ευγενία Σαρρή (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Μαρία Οικονομοπούλου (ΣΓ Μεγάρων), Ασπασία Μούκα (Νέα Φλόγα), Μαρία Κουκουμέλου (Ένωση Αργολίδας).
+73 κιλά (26 αθλήτριες): Γεωργία Σταριδά (Άτλαντας Περιστερίου), Ελένη Γιαμαλάκη (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας), Γραμματική Χρηστίδου (Εορδαϊκή Δύναμη).

Στην κατηγορία ανδρών και γυναικών συμμετέχουν συνολικά 965 αθλητές και αθλήτριες (έναντι 793 το 2017). Στους άνδρες συμμετέχουν συνολικά 573 αθλητές (59,4%) και στις γυναίκες 392 (40,6%).

Το 3rd World Taekwondo President’s Cup-European Region διοργανώνεται από την World Taekwondo Europe (WTE) και γίνεται με την υποστήριξη της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ).
Ετικέτες:

Επιλογή Περιοχής

Βρείτε Ξενοδοχείο

Ενημερωτικά Δελτία

Εγγραφείτε στα ενημερωτικά μας δελτία και μείνετε ενημερωμένοι

Αναζήτηση