Αθήνα: 19°C

ΝΕΑ

Ενημερωθείτε έγκαιρα και έγκυρα για τα σημαντικότερα θέματα, που άπτονται του ελληνικού πολιτισμού και τουρισμού!

Γράφει ιστορία ο Τσιτσιπάς

Απίστευτος, μοναδικός, συγκλονιστικός. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-1 το ίνδαλμά του και τον κορυφαίο τενίστα στον κόσμο, Ρότζερ Φέντερερ και πρόκριθηκε στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Ρότζερ Φέντερερ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Φέντερερ! Ένας Έλληνας τενίστας, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, είναι στους «8» σε Grand Slam. Είναι στα προημιτελικά του Australian Open.

O Έλληνας τενίστας αν και έχασε το 1ο σετ κέρδισε με 3-1(6-7, 7-6, 7-5, 7-6) σετ τον κάτοχο του τίτλου και Νο3 στον κόσμο Ρότζερ Φέντερερ σε 3 ώρες και 45 λεπτά. Ο 20χρόνος Στέφανος πιο ώριμος από ποτέ έγινε το πρόσωπο του παγκόσμιου τένις και έγραψε ιστορία!

Ο Τσιτσιπάς άφησε εκτός συνέχειας στη Μελβούρνη τον κάτοχο 20 τίτλων Grand Slam. Ο Φέντερερ αποκλείστηκε από τον 4ο γύρο του τουρνουά από το 2003 ενώ ο Τσιτσιπάς θα παίξει για πρώτη φορά στους "8" και θα έχει αντίπαλο τον Ισπανό, Ρομπέρτο Μπαουτίστα Άγκουτ.

Στο πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Φέντερερ κέρδισε με 7-6 (11) έχοντας και την βοήθεια ενός θεατή ο οποίος φώναξε άουτ και αποσυντόνισε τον Τσιτσιπά. Στη συνέχεια ο Στέφανος ήταν τρομερός και έφτασε στο 1-1 πάλι στο τάι μπρέικ 7-6 (3). Από το 3-3 του τάι-μπρέικ και έπειτα, ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε τέσσερις σερί πόντους και ο Φέντερερ έχασε το 1ο του σετ στη Μελβούρνη στη φάση των «16».

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε μεγάλη προσπάθεια και κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Κατάφερε να... σβήσει 12 break points του Φέντερερ και στο 6-5 έκανε το break και με 7-5 πήρε τη νίκη στο σετ!

Όλα παίχτηκαν στο τέταρτο σετ. Έφτασε και αυτό στο τάι μπρέικ και εκεί ο Στέφανος το κέρδισε με 7-6 (5). Ο Στέφανος δεν επέτρεψε στον Φέντερερ να κατακτήσει στη Μελβούρνη τον 100ο τίτλο του που είχει ως στόχο ο Ελβετός.