Αθήνα: 16°C

ΝΕΑ

Ενημερωθείτε έγκαιρα και έγκυρα για τα σημαντικότερα θέματα, που άπτονται του ελληνικού πολιτισμού και τουρισμού!

«Χρυσός» ο Πιλίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης U-23 στο Βελιγράδι ανέβηκε ο Γιώργος Πιλίδης.

Ο Γιώργος Πιλίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βελιγράδι στην κατηγορία των 65κ. προκαλώντας ρίγη συγκίνησης με την τιτάνια προσπάθειά του.

Η Ελληνική Πάλη γιορτάζει διπλά σήμερα καθώς ο «γίγαντας» Αμαζάτ Χοσόνοφ προκρίθηκε στον τελικό των 125κ. εξασφαλίζοντας ακόμα ένα ελληνικό μετάλλιο και αύριο θα διεκδικήσει το χρυσό.

Ο Πιλίδης αντιμετώπισε στον τελικό τον Αμπντουρακχμανοφ και επικράτησε με 4-3. Για τρίτη φορά στη διοργάνωση ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα. Παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήρε δύο σημεία και ταυτόχρονα την πολυπόθητη νίκη που τον ανέβασε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Ο Εθνικός ύμνος ακούστηκε για χάρη του «χρυσού» παιδιού της ελληνικής Πάλης, το οποίο για πρώτη φορά στην καριέρα του κατέκτησε χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Είχε ανέβει πολλές φορές στο βάθρο, αλλά από τη συλλογή του έλειπε το χρυσό.

Στη φάση των 16 το εμπόδιο του Ινδού Παρβίντερ δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την πορεία του Πιλίδη, ο οποίος επικράτησε με 4-1.

Στα προημιτελικά ο Ελληνας πρωταθλητής χρειάστηκε πάλι ανατροπή στα τελευταία δευτερόλπετα.

Οχτω δεύτερα πριν το τέλος ο Πιλίδης πήρε δύο σημεία και υπερτέρησε στην ισοπαλία με τον Μαργκαριαν. Το τελικό 2-2 με τον Αρμένιο αθλητή ήταν αρκετό ώστε να πάρει την πρόκριση στον ημιτελικό.

Εκεί αντιμετώπισε τον Τούρκο Ακαρ και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση 9-3 και προκρίθηκε στον τελικό.